בקרוב
אזור אישי
לחץ כאן

שאלות ותשובות

מה ההבדל בין רואה חשבון למנהל חשבונות?
רואה חשבון ומנהל חשבונות הם שני מקצועות נפרדים, כאשר החשיבות של שניהם לבעל עסק היא אקוטית – ככל שהעסק שלך גדול יותר, התלות שלך בשניהם גדולה יותר. מנהל חשבונות כשמו כן הוא – תפקידו לאסוף, לתייק, לסדר ולשמור על כל הקבלות והחשבוניות שמתעדות את הוצאותייך והכנסותיך. בין אם זה קבלה על חלב, או חשבונית על עסקה בעשרות אלפי שקלים – הכל צריך להיות מתוייק ומסודר, ומנהל חשבונות טוב יקל עליך את החיים, מה גם שבסופו של דבר הוא האיש המעודכן ביותר בעסק שלך בנושא הכי רגיש – מאזני הרווח מול ההפסד. רואה חשבון, מצידו, הוא בעצם המפקח על מנהל החשבונות, לרוב בוגר תואר בכלכלה, שתפקידו העיקרי מתחלק לשניים – מצד אחד הוא אחראי על דו"ח המאזן השנתי של בית העסק ומהצד השני הוא משמש כיועץ המס של העסק, מוליך אותך ואת העסק שלך בנפתולי חוקי המס המסובכים של המדינה למען מציאת וקבלת כל החזרי המס המגיעים לך על פי החוק. מנהל חשבונות טוב ומסודר יחד עם רואה חשבון בקיא ואמין הם כלי הכרחי למינוף והצלחת העסק שלך!
מה ההבדל בין עוסק מורשה לחברה בע"מ? ומה הכי כדאי לפתוח?
ראשית, הסיווג החשבונאי של עסק חדש נגזרת מאומדן היקף הפעילות הכלכלית בו ותחום עיסוקו. ככלל, גם עוסק מורשה וגם חברה בע"מ נפרדים מעוסק פטור בכך שהיקף פעילותם הוא מעל סכום מסוים שקבוע בחוק ומתעדכן מידי שנה שעד אליו יכול אדם/עסק להגדיר עצמו כעוסק פטור(פטור ממע"מ). ברגע שהיקף העסקים המשוער הוא מעל סכום זה (באיזור ה-77,000 ₪ לשנה נכון להיום) חובה להירשם כעוסק מורשה. ההבדל העיקרי הוא בתחום האחריות – כעוסק מורשה הינך אחראי ישיר לעסק שבבעלותך: מס הזהות שלך הוא –לרוב – מס העוסק מורשה שלך, וגם מספר התיק במס הכנסה. אתה אחראי לעמוד בכל התחייבויותיך, מיסוי העסק שלך זהה לחישוב המס על משכורתו של שכיר, הגם שהינך רשאי לקזז הוצאות עסקיות, ולכן מעל סכום רווח מסויים הקמת חברה בע"מ כדאית יותר כלכלית. בנוסף, האחריות האישית בחברה בע"מ היא שונה לגמרי. חברה בע"מ היא יישות משפטית עצמאית ונפרדת מבעליה, אשר התאגדה על מנת לבצע פעולות שונות למטרת רווח. בעליה נחשבים כבעלי מניות, והאחריות המשפטית של החברה בע"מ היא על החברה עצמה, לא על הבעלים. חברה בע"מ משדרת אמינות ורצינות יותר מעוסק מורשה – אך עלויות הקמתה, יחד עם הוצאות גבוהות יותר על הנהלת חשבונות, ראיית חשבון ותפעול שוטף עושות אותה כדאית רק מעל רמת הכנסות מסוימת, אותן נשמח להעביר אליכם בהתייעצות אישית עמנו. יתרונה הגדול הוא בתכנון מס – כעצמאי (עוסק מורשה או פטור), אתה תהיה חייב לשלם מיסים על כל רווחיך, בשיעור של עד 48%. בחברה בע"מ התהליך הוא מורכב יותר, כאשר אתה כבעלים מקבל משכורת ועליה משלם מס, והחברה(במקרה והיא רווחית לאחר תשלום משכורתך) תשלם מס חברות בשיעור של כ-25% בלבד. לסיכום- סוג העסק, היקף הכנסותיו המשוער, רמת האחריות האישית הרצויה וסגנון הבעלות המבוקש הם המשתנים לפיהם תקבע מה עדיף לך ולעסק שלך!
מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?
"עוסק" הינו מעמד העסק מבחינת חוק המע"מ, ועל כן עוסק פטור הינו עסק שמחזור מכירותיו (לפני הוצאות) לא עולה על סכום מסוים שמתעדכן מדי שנה (כרגע הינו כ- 77,000 ש"ח בשנה). עוסק פטור אינו נדרש לשלם מע"מ על הכנסותיו, ואינו רשאי לקזז מע"מ מהוצאותיו. עוסק פטור חייב בדיווח למע"מ פעם אחת בשנה. עוסק מורשה נדרש לשלם מע"מ על הכנסותיו, ורשאי לקזז מע"מ מהוצאותיו. חייב בדיווח למע"מ מידי חודש או חודשיים, ורשאי להוציא חשבונית מס.
האם כעוסק פטור אני רשאי לקזז הוצאות כנגד מס – חשמל, ארנונה, רכישת מחשבים, פקס וכד'?
רשאי גם רשאי! הדבר היחיד שאינו ניתן לקיזוז הוא המע"מ.
אני עוסק פטור, שממלא את הדוח"ות בעצמי, ושמתי לב לקראת סוף השנה שהעסק שלי הולך לחרוג מתקרת המחזור השנתי לעוסק פטור בכ-12,000 ₪ - מה עלי לעשות? האם עלי לטפל ולדווח על זה עכשיו, או רק בתום השנה – ומול מי?
חשוב מאוד שתודיע על כן למשרדנו ותסדיר את הנושא בשיתופנו עכשיו, ולא בדיעבד. כמובן שאם תגיש את הדיווחים לרשויות דרך משרד להנהלת חשבונות, תוכל לקבל אינדיקציה על החריגה מבעוד מעוד ואף את כל הליווי הדרוש כדי להסדיר את הנושא.
האם עוסק פטור צריך לפתוח תיק במע"מ?
אכן כן, 3 תיקים – אחד במע"מ, אחד במס הכנסה ואחד בביטוח לאומי. יש לציין כי הדיווח למע"מ במקרה של עוסק פטור הוא פעם בשנה, בדוח השנתי. הדיווח, אגב, הוא בכל מקרה על אפס.
על מה חשוב יותר להקפיד – נתינת קבלה או חשבונית מס?
אי רישום תקבול מלווה בהרבה מאוד סנקציות! קבלה, לצורך העניין, חובה לרשום "בסמוך" לקבלתה.חשבונית מס, לעומת זאת, חובה להוציא תוך 7-14 ימים, או במועדים אחרים שנקבעו על פי הוראות ניהול הספרים.
הגשתי דוח שנתי להחזר מס – וקיבלתי חזרה פחות ממה שיצא לי בסימולטור למס באתר המיסים. האם זה הגיוני? איך אפשר לקבל את היתרה?
יש לגשת לפקיד השומה שאחראי על תיקך ולבדוק את הנושא.
אני שכיר – האם ביכולתי לקבל החזר מס עבור לימודים? אם כן, כיצד?
בתור שכיר אתה אכן יכול לקבל החזר מס עבור לימודים, על ידי הגשת דו"ח למס הכנסה בצירוף המסמכים הדרושים.
כשכיר, מתי עלי להגיש את הדו"ח השנתי על הכנסותיי והוצאותיי למס הכנסה?
שנת המס בישראל מתחילה ב-1/1 ונגמרת ב-31/12. עליך להגיש את הדו"חות על הוצאותיך והכנסותיך לשנה זו לא יאוחר מה-30/4 שלאחר שנת המס. אם ספריך מתנהלים בשיטת "החשבונאות הכפולה" יש לך זמן להגיש את הדו"חות עד ה-31/5 שלאחר שנת המס. בנוסף, במידה ותיקך מנוהל על ידי מייצג הנך זכאי לאורכות נוספות להגשת הדוחות.
אני מעוניין לפדות את ביטוח המנהלים וקרן ההשתלמות שלי ללא תשלום מס עליהם – איך עושים זאת?
התשובה אינה אחידה – קרן ההשתלמות הופכת להיות נזילה(לרוב!) במלאת 6 שנים משנת ההפקדה הראשונה, כאשר פדיון מוקדם יותר שלה לטובת לימודים, או מסיבות סוציאליות, גם אפשרי בהחלט. ביטוח המנהלים הינו פחות גמיש – התנאים לשחרור מוקדם של כספים פטורים ממס השתנו ומשתנים לאורך השנים. נכון להיום, ההפקדות הנוכחיות ניתנות לפדיון כקיצבה בגיל פרישה.